Miután sikeresen túltettem magam az objektívre került kicsiny szennyeződés okozta sokkon - úgy döntöttem nálam jóval tapasztaltabb emberek tanácsára, hogy nem foglalkozom a dologgal, fejembe vettem, hogy megtanulom a refraktorhoz kapott Cheshire-kollimátor használatát. Teszem ezt azért is, mert az időjárás nem megfelelő egy csillagteszthez... Bár olyat sem csináltam még...
Ha jól értelmezem az interneten olvasottakat, akkor szépen felteszem az objektív védőt, majd leveszem a zenittükröt és a helyére, közvetlenül a kihuzatba beerősítem a kollimátort. A kollimátor oldalsó nyílására ráirányítok valamilyen erősebb fényforrást, majd a kollimátor végén levő kicsi lukba tekintve ellenőrzöm az objektív beállítását. Ha egy fényes "pontszerű foltot" látok, akkor elméletileg minden rendben van a távcső beállításaival. Ha azonban kettő, vagy több folt tűnik fel, akkor a távcső objektívjét jusztírozni kell. Ma este kipróbálom! Addig is néhány link a témáról:
William Geersten cikke a kollimációról (angol)
Refraktorok kollimációja (angol)
Az astronomydaily.com fórumának bejegyzése (angol)
Refraktor jusztírozása (magyar)
Kollimáció
2008.03.17. 15:26 | Dharma | Szólj hozzá!
Címkék: távcső kollimáció
A bejegyzés trackback címe:
https://arcadia.blog.hu/api/trackback/id/tr73384650
Kommentek:
A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.
Nincsenek hozzászólások.
